sigil.gen.tr https://www.sigil.gen.tr Siğil, Siğil Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sigil.gen.tr Sat, 25 Jan 2014 00:00:00 +0000 Thu, 19 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Siğil https://www.sigil.gen.tr/sigil.html Sat, 01 Dec 2018 00:11:59 +0000 Siğil, HPV virüsünün derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşmesiyle oluşan enfeksiyonlardır. Yerleştiği bölgeye göre farklı görünümde, renkte ve büyüklükte olabilirler. Vücudun bağışıklık sisteminin z Siğil, HPV virüsünün derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşmesiyle oluşan enfeksiyonlardır. Yerleştiği bölgeye göre farklı görünümde, renkte ve büyüklükte olabilirler. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anlarda etkisini gösteren HPV virüsü, aylarca sürebilecek kuluçka dönemiyle gelişme gösterirler. Siğillerin yerleşme yeri dış deri tabakası ve genital bölgelerdir. Genital bölgelerde ki siğiller oldukça önemlidir. Çünkü tedavi edilmedikleri takdirde, rahim kanserine kadar gidecek bir oluşum sergilerler.  ,

HPV virüsü nedir

İnsanlarda siğil oluşumuna sebep olan Human Papilloma virüs kısaca HPV, hücreler içerisine yerleşerek, enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Kesin tedavisi bulunmayan virüs, bulaşıcı özelliğe sahiptir. İnsanlardaki sağlam deri tabakasından bulaşması zordur. Ancak yaralardan ve cinsel yolla bulaşması mümkündür. Cilt tabakası üzerinde bulunan siğiller temas ile bulaşmazlar, genital bölgede yerleşen siğiller ise, cinsel ilişki yoluyla tüm vücutta yayılım gösterebilirler. Çok eşli yaşayan kişilerin bu oluşumlara karşı dikkatli olması önerilir. Tek başınayken ağrı yapmayan genital siğiller, cinsel ilişki sırasında ve temizlik anında ağrı ve kanamalara sebep olabilir.  

HPV virüsünün ve siğillerin tedavisi nasıl yapılır

HPV virüsünün kesin tedavisi olmasa da, siğillerin temizlenmesi sağlanabilir. Siğillerin üzerine krem uygulamak, Kriyoterapi yöntemi ile soğuk tedavi uygulanması ve siğillerin dondurulması, lazer yöntemi veya elektro koter yardımıyla tek tek siğillerin yok edilmesi sağlanabilir. Cerrahi yöntem uygulandığında ise, bisturi ile siğiller alınarak, alttaki dokuda bulunan bölgenin temizlenmesi hedeflenir. Bu yöntem olukça zorlu bir süreç olduğu için, diğer yöntemler değerlendirilebilir. Siğillerin sayısına ve durumuna bağlı olarak, birkaç seans sürecek tedavilerde başarılı sonuçlar alınabilir. Bundan sonraki aşamada hastalığın tekrarını önlemek için, gerekli önlemlerin alınması gerekecektir. Hastanın bağışıklık sistemini yükseltmek, siğillerden korunmak için yardımcı olacaktır. Genital siğil tedavisi her iki eşe de uygulanması gereken bir durumdur.

Siğil

Siğiller neden tedavi edilmelidir

Özellikle genital siğillerin bulaşıcı özelliklerinden dolayı hızla yayılım gösterdiklerini unutmamak gerekir. Hem estetik yönden, hem de sağlık açısından tedavi edilmeleri gerekir. Tüm cilt dokusuna yayılım gösteren oluşumlarda, cilt dokusunun alınması gündeme geldiğinde, yapılacak ameliyatların risk taşıması kaçınılmaz olacaktır. Rahim ağzı kanserlerine kadar gidebilecek bu oluşumları, mutlaka kontrol altına almanız gerekmektedir. Bayanların 9-26 yaş arasında rahim ağzı kanseri için geliştirilmiş aşıları olması, hastalığın üzücü sonuçlarına engel olacaktır. Genital siğilleri bulunan kadınların, hamilelik dönemlerinden önce tedavi edilmesi, bebeğin doğum sırasında zarar görmesini ve virüsün bulaşmasını engelleyecektir.

Siğiller nasıl belirti verirler

Ciltte oluşan karnabahar görünümlü bombeli veya düz kabarıklıklar siğil oluşumlarının belirtileridir. Siğiller açık krem ve kahverengi tonlarına kadar değişik renklerde ve ebatlarda olabilir. Genital bölgenin tamamında ortaya çıkabilen siğiller üretra içerisine de yayılabilir.

]]>
Genital Siğil https://www.sigil.gen.tr/genital-sigil.html Sat, 01 Dec 2018 08:56:11 +0000 Genital siğil, genital human papillon (HPV) virüsüne bağlı enfeksiyonla ortaya çıkan, cinsel yollarla bulaşan ciddi bir rahatsızlıktır. HPV virüsünün yüzden fazla türünün yarısı bu siğillerin oluşmasına se Genital siğil, genital human papillon (HPV) virüsüne bağlı enfeksiyonla ortaya çıkan, cinsel yollarla bulaşan ciddi bir rahatsızlıktır. HPV virüsünün yüzden fazla türünün yarısı bu siğillerin oluşmasına sebep olmaktadır. Araştırmalara göre, 15-49 yaş arası kişilerin %1-2'sinde bu rahatsızlık bulunmaktadır. Hastalığı kapan kişilerde aylar hatta yıllar süren kuluçka dönemi yaşanabilir. Korunmasız cinsel ilişkiler sebebiyle, son yıllarda özellikle gençler arasında yaygınlaşmıştır. Tıpta kondilom olarak adlandırılan rahatsızlığın bulaşıcılık özelliği yüksektir. Virüsü kapan kişide rahatsızlık görünmese bile, taşıyıcı olarak başkalarına bulaştırabiliyor.

Genital siğilin belirtileri nelerdir

 • Sıcak ve nemli alanlar olan makat çevresi ve genital bölgelerde görülen, kırmızı, deri renginde ve kahverengi kabarıklar hastalığı düşündürmelidir. 
 • Bölge aşırı nemli ise, kabarıklıklar beyazımsı renkte olabilmektedir.
 • Nadiren de olsa, kabarıklıklarda kaşıntı ve yanma görülmesi.
 • Büyüyerek karnabahar görünümünü alan kabarıklıklar siğilin en belirgin özelliği olacaktır.
 • Özellikle bayanlarda yaşanan ağrılı cinsel ilişkilerde siğillerin araştırılması gerekir.
 • Erkeklerde cinsel bölgenin deri kalınlığı daha fazla olduğu için, anlamsız kaşıntılar ve idrar zorluğu çekilmesinde siğiller bakımından araştırma yapılmalıdır.

Genital siğilin bulaşma sebepleri nelerdir

 • Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmasına rağmen, tam bir cinsel birleşme olmasına gerek yoktur. Temas halinde bile bulaşıcılığı aktif olacaktır.
 • Genital bölge ve makat civarında egzema veya akıntı problemleri bulunuyorsa, siğil daha kolay bulaşacaktır.

Genital siğilin tanısı ve tedavisi nasıldır

Siğilin tanısı, doktorun yapacağı fiziksel muayene ile rahatlıkla konacaktır. Oluşumların üzerine sürülecek olan bazı solüsyonlar, ciltte renk değişiklikleri yapacağından siğillerin teşhisinde yardımcı olacaktır. Hastalığın teşhisine yardımcı olacak kan testi bulunmamaktadır. Siğillerin yerine, sayısına, büyüklüğüne göre belirlenecek tedavi uzun bir zamana yayılabilmektedir. Siğillerin kremlerle, kriyoterapi yoluyla soğuk tedavi uygulanmasıyla, sıvı azot ile dondurmak, elektro koter ve lazer yardımı ile yok edilmesi yöntemleriyle temizlenmesi gerekir. Bu işlemler bulaşıcı özelliğini ortadan kaldırmak için yapılmalıdır. Cerrahi girişimlerle de siğillerin temizlenmesi mümkündür. Bu tedavide bistüri ile siğillerin temizlenmesi ve alt bölgenin temizliğinin birlikte yapılması gerekir. Bölge lezyonlardan temizlendikten sonra, tekrarını engellemek için önlemler alınmalıdır. Uygulanacak tedaviler evli kişilere birlikte uygulanmalıdır. Hastalığı yaşamış olan kişilerini  tedavilerinden sonra, bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için çabalamalıdır. Sürekli olarak takip edilerek, yeni oluşumlara engel olunmalıdır

Genital Siğil

Genital siğilden korunma yolları nelerdir

 • 11-12 yaşlarında kız çocuklarına HPV aşısı 3 doz olarak uygulanmalıdır.
 • 13-26 yaşlarındaki bayanlar aşı olmadıysa HPV aşısı mutlaka yapılmalıdır.
 • Genital siğil hastası olan kişilere de aşı yapılmalıdır. Virüsün diğer türlerine karşı korunma sağlanmalıdır. 

Genital siğiller neden tedavi edilmelidir

 • Bulaşıcı özelliklerinin ortadan kaldırılması için mutlaka tedavi edilmelidir. 
 • Bazı türlerinin ileri dönemlerde rahim ağzı kanserlerine sebep olabileceği için tedavide gecikilmemelidir.
 • Bayanların hamilelik dönemi öncesinde tedavi olması, hastalığı bebeğe geçirmemesi açısından önem taşımaktadır. Ayrıca büyüyen oluşumlar doğum kanalını tıkayabileceği için, doğumu yapmak zor olacaktır. Bu durumlarda sezaryen kaçınılmaz bir tercih olacaktır.
]]>
Siğil Duası https://www.sigil.gen.tr/sigil-duasi.html Sun, 02 Dec 2018 07:43:32 +0000 Siğil duası, inanarak okunduğu zamanlarda faydasını görebileceğiniz dualardır. Doktorunuzun önereceği tedavi yollarını denerken, dua yöntemini denemeniz de fayda sağlayacaktır. Siğilere iyi gelebilecek bir çok d Siğil duası, inanarak okunduğu zamanlarda faydasını görebileceğiniz dualardır. Doktorunuzun önereceği tedavi yollarını denerken, dua yöntemini denemeniz de fayda sağlayacaktır. Siğilere iyi gelebilecek bir çok dua bulunmaktadır. Bu duaları okurken abdestli olmanız önerilir. Siğiller cilt üzerinde bulunan çoğu zararsız olan deri çıkıntılarıdır. Tedavi veya kendiliğinden geçebilen oluşumlar, çoğu zaman yayılım gösterir. Görünüm olarak kişileri huzursuz eden bu oluşumlardan kurtulmak için, inanarak yapacağınız dualarınız Allah tarafından kabul edilecektir. Bir hastalık için faydalı olabilecek bir dua bulunduğunda bunu okumak ibadet sayılacağından, sizler için de faydalı olacaktır. Duanın siğillerinize iyi geleceğine inanmak, bağışıklık sisteminizi güçlendireceğinden daha hızlı iyileşme belirtileri görülecektir.

Siğil Duası

Siğilleri yok etmek için okunabilecek dualar nelerdir

 • Öncelikle abdest alarak, Fatiha suresini ve 3 kez İhlas suresini okumalısınız. Okuyacağınız bu duaları peygamberlerimize ve ashabına bağışlamanız önerilir. Daha sonra bir kuru soğanı ortadan ikiye bölerek, üzerini tuzlayınız. Bu şekilde sulanan soğanın üzerine besmele çekerek, 11 defa Tebbet ve Fil surelerini okuyarak üfleyin. Daha sonra besmele çekip, salavat getirerek, siğillerin üzerine sürün. 
 • Abdestli şekilde üç adet kağıt üzerine ''ERDİ'' yazarak, her gün bir adeti üzerine 3 tane İhlas ve Fatiha suresi okuyarak, siğillere sürülmeli ve daha sonra yakılmalıdır.
 • İri tuz taneleri üzerine 3 adet İhlas ve Fatiha suresi okuyarak, siğillere sürebilirsiniz. Daha sonra tuz tanelerini bahçeye gömmelisiniz.
 • Zuhruf suresinin 79. ayeti olan ''Em ebremü emren fe inna mumbrimün''  okunursa fayda görebilirsiniz. Bunun için elde ve yüzde bulunan siğilleri kalemle işaretleyerek, üzerlerine  bu duayı 3-5-7 veya 40 defa okursanız, Allah'ın izniyle şifa bulursunuz.
]]>
Siğil Tedavisi https://www.sigil.gen.tr/sigil-tedavisi.html Sun, 02 Dec 2018 09:04:31 +0000 Siğil tedavisi, ağrılı ve  çoğalma gösteren siğil oluşumlarının bitkisel, ilaç ve cerrahi yöntemlerle ortadan kaldırılmasıdır. Siğillerin oluştuğu bölgelere göre tedavi şekillerinin uygulandığı görü Siğil tedavisi, ağrılı ve  çoğalma gösteren siğil oluşumlarının bitkisel, ilaç ve cerrahi yöntemlerle ortadan kaldırılmasıdır. Siğillerin oluştuğu bölgelere göre tedavi şekillerinin uygulandığı görülmektedir. HPV virüsü ile meydana gelen bu oluşumların mutlaka tedavi edilmesi önerilir. Siğillerin bulaşıcı olması sebebiyle, hastalığı taşıyan kişilerle direkt temastan kaçınmak, temizliğe önem vermek gerekir. Bazı durumlarda kendiliğinden kaybolsa da, inatçı siğiller dışarıdan müdahale gerektirebilir. Kesinlikle kendi başınıza müdahale etmenizi önermiyoruz.

Siğillerin bitkisel tedavisi nelerdir

 • Siğillerin üzerine incir sütü sürmek faydalı olmaktadır.
 • Soğan ve tuz ovularak siğil üzerine konulur.
 • Ada soğanının ezilerek oluşumların üzerine konması iyi gelecektir.
 • Siğilin semiz otu ile ovulması yararlı olacaktır.

Siğillerin ilaç ve cerrahi tedavisi nasıl uygulanır

Kriyoterapi yöntemi: Hastalığın en etkin tedavi yöntemi kriyoterapi yolunun olduğu bilinmektedir. Bu yöntemde -196 derece sıvı nitrojen kullanılarak, siğiller dondurulur ve yok olması sağlanır. Halk arasında soğuk, kar tedavisi olarak ta bilinmektedir. Bölgedeki hastalıklı dokuları öldürerek tedavi olanağı sağlar.Hiç bir iz bırakmayan yöntem, güvenle tercih edilebilir. Uygulama sonrasında oluşabilecek ağrı ve şişkinliklere karşı ilaç kullanılabilir. Seanslar halinde uygulanan bir yöntemdir. Bazı durumlarda sıvı nitrojen yerine, -79 derece sıvı karbondioksit kullanılabilir.

Elektrokoter yöntemi: Siğillerin antiseptik solüsyonlarla temizlenip, koter kalemiyle yakılarak yok edilmesini sağlar. Bu yöntemde lokal anestezi uygulaması yapılır. Yaygın siğil oluşumlarında genel anestezi de uygulanabilir. Oldukça başarılı bir yöntemdir. Yüksek frekanslı FH dalgaları üreten elektrokoter, ani ısı oluşturarak siğilleri yok etmektedir.

Siğil Tedavisi

Lazer yöntemi: Tedavi için faydalı olsa da, maliyet açısından pahalı bir yöntemdir. Ağrısız olan uygulamada, derideki kalınlaşma lazerle inceltilerek, siğillerdeki damarlar lazer ile yakılır. İşgücü kaybına sebep olmadığından, ayak tabanlarında, el ayalarında bulunan siğillerde uygulanması tavsiye edilir.

Cerrahi yolla temizleme: Siğillerin lokal anestezi uygulanarak, bisturi yardımıyla temizlenmesi gerçekleştirilir. Yara izi kalabildiğinden, uygulama pek tercih edilmemektedir. Yara kenarlarında tekrarlama riski devam edeceğinden, uygulama amacına ulaşmamaktadır.

İlaçlarla tedavi: Siğillerin üzerine sürülen kremler ve solüsyonlar bazı durumlarda fayda sağlamaktadır. Deri kalınlığı fazla olduğunda, virüse ulaşmak zor olacağından ilaçlar etkisizde kalabilir. Siğil dışına ilacın temas etmesi halinde tahrişler meydana gelebilir.

]]>
Elde Siğil https://www.sigil.gen.tr/elde-sigil.html Mon, 03 Dec 2018 05:59:24 +0000 Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' denilen virüsün bulaşması neticesinde kendini gösterir ve deride et beni olarak et parçacıkları oluşturur. Siğil bulaşıcılığını Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' denilen virüsün bulaşması neticesinde kendini gösterir ve deride et beni olarak et parçacıkları oluşturur. Siğil bulaşıcılığının yanında tehlike oluşturabilir. Yalnız sonucunda hayati tehlike riskini taşıyan hastalık değildir. Şayet genital siğiller ayrıdır. Bu tip siğillerin kanser riskini taşıdığından genellikle tehlikeli olabilirler. Genital siğilin haricinde bir çok değişik siğil vardır. Yüzde çıkan siğiller, elde çıkan siğiller, ayakta çıkan siğillerdir. Özetlersek virüslerin vücuda yayılmasına bağlı bulunan, vücudun her yerinde siğiller görülebilmektedir.

Eldeki siğil, Ellerde oluşan siğiller, en çok karşılaşılan siğil virüsüdür. Viral kökeni olarak bulaşıcı özelliği olan ve vücudun değişik bölgelerine yerleşmektedirler.

Eldeki siğillerin yayılması ve görünümü şu şekilde tarif edilebilir;

Siğiller, el sıkışma, öpüşme ve aynı zamanda temizlik ürünlerinin kullanılarak diğer başka insanlara bulaştırma riskini taşır. Genelde yüz ve boyun kısımlarında oluşan siğillerde hastaların siğili tanıması için zaman alabiliyor. Bu siğilin çoğalmasına neden olarak yayılması şeklinde gerçekleşiyor. Fakat ellerde olmuş siğil daha erken tanısı yapılabilmektedir. Parmak ve el kısmında kabuklu, sert tırtıklı bir yapısı olan siğil, en çabuk yayılma göstererek hızlı büyümesini sağlar. "zaman içinde geçer" düşünüldüğünde siğiller daha çok görülür ve dağılmasına sebep verecektir.

Eldeki siğiller neden oluşur

Elde oluşan siğil ile beraberinde getirdiği birçok siğilin oluşma etkeni HPV virüsüdür. Bu virüs derinin yüzeyini kaplayarak hücrelerin içine girerek üremeye başlamaktadır. Hpv virüsü derinin içine yerleştiğinde deri hücreleri şekilsiz olarak üremeye neden olur ve gayet ufak bir selim tümörü bu siğilleri başlatmaktadır. Siğiller, kişilerde virüsle geldiği kanıtlanmış bir türden bulgulardır. Siğiller bulaşıcıdır, bir kimseden diğerine veya vücudun bir yerinden başka bir yerine geçerek bulaşma sağlar. Bazı durumlarda da direk deriyle temas halindeyken yada ortak kullanımlı bir eşyadan, yani bir havludan geçerek bulaşma sağlar. Hpv virüsü derinin oluşturduğu bir incecik çatlak nedeniyle bile deri altından geçerek siğile sebebiyet verir.

Elde Siğil

Ellerdeki siğilin tedavisi nasıl olur

El ve vücut bölgesinde oluşan siğil asla el ile müdahale yapılmaması, koparılmaması gerekir. Fakat en çok hatalardan birisi de "zaman içinde geçer" diyebilen siğilde daha hızlı ve dağılmasına sebep vermektedir. El ve tırnaklarda oluşan Perungual ismini alan genellikle el bakımını yaptıranlar ve tırnak yeme alışkanlığı yapanlarda görülür. Bu hastalarda siğil tırnak kısmına yani alt bölümüne girerek burada dağılarak siğiller gözlemlenir. Bu nedenle çok acı verirken tedavi süreci de daha fazla uzar. Siğillerin tedavi kısmı değişik krem yada jel kullanılabilmektedir. Yalnız bunlar oluşmuş bir siğili tedavi ederken diğer siğillere etki etmez. Yakma tedavisi el bölgesindeki oluşan siğili en yok edicisidir. Özel olarak en başarılı tedavi yöntemidir. Şayet tedavi bitiminden sonra hastanın bir süreliğine gözetim altında izlemek gerektirebilir. Nedeni ise, yeni oluşacak siğile karşı önlem alınmasına yöneliktir.

]]>
Ayak Altında Siğil https://www.sigil.gen.tr/ayak-altinda-sigil.html Tue, 04 Dec 2018 05:04:37 +0000 Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu kahverengi görünüme sahip oluşumlardır. Bu siğiller ortak kullanılan havuz, banyo, spor salonu, duş gibi ıslak zeminlerde çıplak a Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu kahverengi görünüme sahip oluşumlardır. Bu siğiller ortak kullanılan havuz, banyo, spor salonu, duş gibi ıslak zeminlerde çıplak ayakla dolaşmakla kolayca kişilere bulaşabilir. Bu siğilin bulunduğu kişilerin kullandığı ve dokunduğu eşyalarla temas etmekle bile bulaşma olabilir. Siğillerin sebebi HPV virüsü olduğundan, vücuda girmesinden sonra hızla yayılım gösterir. Siğilin ilk ortaya çıkışı uzun bir zaman alabilir. Bu süre aylarca devam edebilir. Gelişimi çok farklı olabileceğinden, rahatsızlığın gidişatı tam olarak belirlenemez. Yıllarca hiç değişmeden ayak tabanında kalabilirler. Bu oluşumlar çoğunlukla nasırlarla karıştırılabilir. Ancak nasır sert ve ağrılı bir oluşumdur. Ayak altında siğilleri bulunan kişilerin, bu siğillerle temastan sonra vücudunun diğer bölgeleriyle temas etmemesi gerekir. Çünkü bu temas, diğer bölgelerde de siğil oluşumlarına sebep olabilir. 

Ayak altında siğillerin özellikleri nedir

 • Ayak tabanında olan siğiller tek olarak ya da çoklu olarak bulunabilir.
 • Bu siğiller diğer bölgelerdeki siğillere göre derinin içinde gömülü olur ve çoğu zaman ağrı yapabilir.
 • Vücudun ağırlığına bağlı olarak, alacağı baskı yönünde büyüme gösterebilirler.
 • Ayak tabanındaki siğillerde, kanama odakları olan kırmızı, siyah veya kahverengi noktalar bulunabilir.
 • Siğillerin derinliğine, büyüklüğüne göre farklı ağrılar oluşabilir. 
Ayak Altında Siğil

Ayak tabanı siğillerinin tedavisi nasıl olur

Bu siğiller genellikle ayak tabanında bulunan baskı noktalarında oluşur. Bu noktalar ayak topuğunu ve ayak parmaklarının köklerini içeren alanlardır. Ciddi bi sorun olmasa da, ağrı verdiklerinden tedavi edilmeleri gerekir. HPV virüsü bu siğillerin nedenidir. Bazı kişiler güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduklarından, HPV virüsü ile savaşabilir. Bu siğillerin herkeste farklı bir gelişim göstermesinin sebebidir. Bu siğillerin bazıları çok ağrılı olduklarından, yürümeyi bile engelleyen duruma gelirler. Ayrıca ergenler ve çocukların bu oluşumlara karşı dirençsiz olması, daha fazla etkilenmelerine sebep olur. Evde alınacak önlemler siğiller üzerinde etkili olsa da, diğerlerine göre ayak altında çıkan siğillerin iyileşmesi daha uzun zaman alır. Bu nedenle ayaklarınızı temiz tutmalı, her gün çoraplarınızı değiştirmeye özen göstermelisiniz. Islak zeminlerde kumsallar hariç çıplak ayakla yürümemelisiniz. Ayak altında oluşan deri farklılıklarında, mutlaka doktora gitmelisiniz. Yapılan tedaviler arasında sayabileceklerimiz;

 • Salisilik asit tedavisi: Lokal cilt tedavilerinde kullanılan salisilik asit bitkilerde bulunmaktadır. Ayrıca yakı olarak, krem ve asit boya olarak satılmaktadır. Uygulamaya başlamadan önce ayaklar ılık suyla yıkanmalıdır. Bu cildin yumuşamasını ve ilacı emmesini sağlar. Salisilik asit ayakta siğilden etkilenmeyen bölgelere sürülmemelidir. Gece boyuna uygulanacak salisilik asit sayesinde, siğil fırçalanma ile ciltten uzaklaştırılabilir. Bunu ayak törpüsü ve pomza kullanarak yapabilirsiniz. Siğiller giderildikten sonra fırçalamada kullanılan eşyalar atılmalıdır.
 • Elma sirkesi tedavisi: Oldukça kolay bir tedavi yöntemi olan elma sirkesi kullanılırken, tıbbi yapıştırıcı, vazelin ve pamuk gerekmektedir. Vazelinin siğilin çevresinde bulunan sağlıklı deriye uygulamalısınız. Pamuğun üzerine elma sirkesi koyarak, siğilin üzerine sürmelisiniz. Pamuğu siğilin üzerinde bırakarak, tıbbi bantla yapıştırın. Bunu bir gece boyunca ayağınızda bekletmelisiniz. Etkilerini hemen görmeyebilirsiniz, ancak neticede faydalı olacaktır.
 • Hint yağı tedavisi: Hint yağını karbonatla karıştırarak lapa haline getirin. Bunu siğile tatbik ederek, üzerini tıbbi yapıştırıcı ile kapatın. Bunu bir gece süreyle ayağınızda bekletin. Daha sonra yumuşayan siğilleri fırçalayara]]> Verrutol Siğil İlacı https://www.sigil.gen.tr/verrutol-sigil-ilaci.html Tue, 04 Dec 2018 14:02:30 +0000 Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el, ayak ve genital bölge siğillerinde etkilidir. Verrutol siğil ilacı kullanımı:Verrutol Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el, ayak ve genital bölge siğillerinde etkilidir. 

  Verrutol siğil ilacı kullanımı:
  Verrutol (Salisilik asit/Florourasil) kullanmadan önce doktorunuza danışarak kullanmanız gereken dozajı doktorunuzla birlikte belirleyiniz. İlacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. İlacı aplikatörünü kullanarak (ilacın kapağında yer alan fırça) siğil bulunan bölgeye sürünüz, sürdüğünüz bölgede cildinize nazikçe masaj yapınız ve sonrasında kurumaya bırakınız, ilaç sürüldüğü bölgeyi kaplayarak katılaşacaktır. İlacı siğil bulunmayan bölgeye taşırdığınızda cildinizde yanma hissedebilirsiniz. Genellikle günde iki ila dört uygulama reçete edilir. İlacı kullanmadan önce ellerinizi su ve sabunla yıkayıp temizleyiniz. Hassas bir cildiniz varsa ciltte tahrişi önlemek için ilacı uyguladığınız bölgenin etrafına pomad sürebilirsiniz. Büyük siğillerde siğil olan bölgeyi bir süre sıcak suda bekletip yumuşatmak ilacın etkisini arttırabilir. 

  Verrutol siğil ilacı cildin üst tabakasını kurutmak suretiyle işlev görür. Kullanım devam ettikçe üstteki ölü deri kalkarak daha alt katmanlara inilir. Verrutol kullanımı siğilin durumuna göre 2 ila 4 hafta arası devam edebilir, siğillerde küçülme ya da gözden kaybolma ise 6 - 12 hafta arasında meydana gelir. İlacı her sürüşünüzde bir önceki uygulamadan kalan tabakayı kaldırın. 

  Verrutol siğil ilacı yan etkileri:
  Verrutol siğil ilacının genelde zararlı ve ciddi yan etkileri görülmez. En sık rastlanan yan etkiler ilacın uygulandığı bölgede irritasyon, kaşınma, yanma ve hassasiyettir. Herhangi bir yan etki ciddi boyuta ulaşırsa mutlaka doktorunuza başvurunuz. Alerjik reaksiyonlarla karşılaşırsanız (ciddi kızarıklık, nefes almakta zorluk gibi) derhal ilacın kullanımını bırakıp acil tıbbi yardım alınız.
  Verrutol Siğil İlacı
  Uyarılar:
  Verrutol siğil ilacı sadece harici kullanım içindir. İlacı gözlerinize, ağzınıza ya da burnunuza çok yakın bölgelere ya da açık yara bulunan cilde uygulamayınız. İlacı serin ve kuru bir yerde, evcil hayvanlardan, çocuklardan ve güneş ışığından uzakta tutunuz. İlacın ciltte 25 cm.2'den büyük bir alana uygulanması önerilmez. Diyabet hastalarının ve dolaşım bozukluğu olanların kullanması önerilmez. Gebelerde kullanımı fetusa zarar verebilir. Vücudunuzdaki sivilce, ben ve üzerinde tüylenme oluşmuş siğillere kullanmayınız. 

  Siğil viral bir hastalıktır, dolayısıyla siğil tedavisi esnasında ilaç kullanımının yanı sıra dengeli beslenmek, alkol, sigara ve aşırı stresten uzak durmak vücudun virüsle mücadelesine yardımcı olmak çok önemlidir. Siğillerinizin sayısı çok fazla ise kriyoterapi (dondurma) ya da cerrahi müdahale gerekebilir. Siğile yol açan HPV kansere de yol açabilen ciddi bir virüstür, siğiliniz varsa mutlaka bir dermatoloğa (genital siğiliniz varsa jinekolog ya da üroloğa) görünün.
  ]]>
  Siğil İlacı https://www.sigil.gen.tr/sigil-ilaci.html Wed, 05 Dec 2018 09:00:48 +0000 Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen doktorlar tarafından yakılmaktadır. Ameliyatla temizlenen siğiller de olabiliyor. Düzenleyiciler olarak adlandırılan bir ilaç sınıflan Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen doktorlar tarafından yakılmaktadır. Ameliyatla temizlenen siğiller de olabiliyor. Düzenleyiciler olarak adlandırılan bir ilaç sınıflandırılmasına dahil olmaktadır. Ancak bu kremin insanlarda dış genital bölgede görülen siğillerin ortadan kaldırılmasında gösterdiği etkinin mekanizması tam olarak bilinmemektedir.

  Siğil İlacının bağışıklık sisteminde bazı maddelerin üretimini arttırarak virüslerin neden olduğu lezyonları gerilettiği kanıtlanmıştır.Siğillerin geneli kayboluncaya kadar veya en fazla 16 hafta uygulanan bu tedavi sonucu genital Siğil kadınların %72'sinde tedavi sağlanmaktadır. Erkekler ile kıyaslandığında ilacın etkinliği kadınlarda daha fazladır. Uzun süredir var olan ve büyük siğillerin varlığında tedavinin başarısı düşmektedir.

  Siğilin çeşitli ilaçlarının isimleri ve içeriği hakkında ki, bilgiler nelerdir

  Aldara Krem

  Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren vücudun derinin Hpv'ye karşı direncini arttıran entike %5 bir krem olma özelliğine sahiptir.

  Hangi durumlarda kullanılır;

  • Cilt yapısı ince ve güneşe maruz kalmış kişilerde ortaya çıkan siğil ve benzeri yaraların tedavisinde
  • 12 yaşın üstünde olan kişilerde anüs ve çevresinde oluşmuş siğillerin tedavisinde
  • Tedavi yöntemlerinden cerrahi tedavi imkanlarının çok kısıtlı olduğu, kol ve bacak kısımlarında eller ve ayak kısımları hariç veyahut boyun bölgesinde bulunan çapı en fazla 2cm olan biyopsi tanısı konulmuş cilt kanserinin daha hafif türlerinden olan bazal hücre korsinomlarının tedavisinde kullanılır.

  Verrutol

  Siğil tedavilerinde endike olan bir ilaç türüdür;

  Siğilin etrafına sürülebilen deriyle yakma riskine uyarı olarak temas ettirilmemesi gereken bir ilaç türüdür. Günde 2-3 kez sürülebilir ve her defasında sürüldüğünde önceki sürülen şekilde oluşan deri tabakası kaldırılır. 3-5 haftanın bitiminde gözle görülecek kadar bir iyileşme gözlemlenir. Uyarı; Şeker hastaları ve dolaşım sisteminde rahatsızlığı olan kimseler kullanmamalıdır. Benlerin üzerinde ki, tüyler oluşmuş siğillere uygulamamalıdır.

  Podofilm topikal solüsyon

  Podofilm solüsyon genel siğillerin, iyi huylu olan epitelyal oluşumlar ve grenülşoma ingüinale ve planter siğiller gibi papillomaların tedavisinde etkin bir ilaçtır. Bu siğil tedavisinde endike ilaç da diğer siğile sürülen ilaç türleri gibidir. Siğil çevresini korumak için vazelin kullanılabilir. Her defasında 2 ml. den daha fazla kullanılmaması gerekmektedir. Uygulanması siğil tipine göre çeşitlilik gösterse de genelde siğil üstüne ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Tedavi uygulama şekli ve süresi siğil tipine göre farklılık göstermektedir.

  Siğil İlacı

  Wartner

  Bu siğil ilacı siğilleri dondurarak tedavi etme yöntemini kullanmaktadır. Sadece yetişkinlerin kullanımına yönelik bir ilaç olup 4 yaş altı çocukların kullanımı sakıncalı olabilmektedir. Diyabet hastasıysanız hamile yada çocuk emziriyorsanız kullanmayınız. Boyun, koltuk altı, yüz ve çeşitli hassas bölgelerde kullanmayın. Tahriş olmuş deri kızarmış deri, kaşınma ve şişme vb. herhangi bir iltihap belirtisi gösteren derinin üzerinde anormalliklere sebebiyet verirse öncelikle doktora başvurmalı onayını alıp ondan sonra kullanılması önerilir.

  Histofreezer

  Histofreezer adından da anlaşılacağı gibi üzere dondurarak tedavi eden bir başka ilaç. Yara ve dokuda iz bırakma oranı çok düşük olan bu ilaç, aplikatör denilen bir unsur vasıtasıyla ilacın siğil üzerine ulaşmasına ve orada çok kısa bir sürede dondurma etkisi yaratmaktadır. Bütün dünyada satılan ve kullanılan bir ilaçtır. Bu siğil ilacı da diğer bazı siğil ilaçları gibi vücudun birçok bölgesinde kullanılmaktadır. Fakat yine de doktorunuza danışılmadan kullanılmaz. 

  ]]>
  Rüyada Siğil Görmek https://www.sigil.gen.tr/ruyada-sigil-gormek.html Thu, 06 Dec 2018 05:42:58 +0000 Rüyada Siğil Görmek, Vücutta görülen siğil mala ve mülke işarettir. Rüyasında siğil çıktığını görmek, işlerinin giderek yoluna gireceğine, mülkünüzün devamlılığına sayılır. Rüyada bir kimse siğil Rüyada Siğil Görmek, Vücutta görülen siğil mala ve mülke işarettir. Rüyasında siğil çıktığını görmek, işlerinin giderek yoluna gireceğine, mülkünüzün devamlılığına sayılır. Rüyada bir kimse siğil görünce parası gelir. Siğil her ne kadar büyükse parası da o kadar büyük olacaktır demektir.

  Rüyada siğil görmek, Rüyadaki siğil mala delalet eder. Bunun elinde gördüğü siğil ve ayağında da siğil gören kişi nitekim büyümekte olan malına ve bu malın dinden ayrılmasından tereddüt edilir. Nablusi (rahmetullahi aleyh)'in tabiri; Rüyadaki siğil zahmetsizce çoğalmış fakat kaybetmekten korkarak malına işaret eder.

  Rüyadaki siğil, Doğrudan doğruya paradır. her tarafınızda siğil oluştuğunu görmek, utanacak bir iş yapmakta olduğunuza ve bundan dolayı herkesten çekindiğinize işarettir. Sıkıntı ve hüzün demektir. Sadece bir yerinde siğil çıktığını görmesi, zenginliğe ve mutluluğa, siğili koparmak, mal kaybına, kopardığı zaman acı duyursa, çocuğunun vefat edeceğine veya hastalanacağına işarettir.

  Başka bir rivayete göre; Bir kimse rüyasında vücudunda siğil olduğunu görmesi, sonradan yarılıp içinden sıvı aktığını görmesi, kurtuluş ve zafere kavuşur. Yine vücudunu yiyen eziyet veren bir şeyi tuttuğunu görmek yardım ve galebeye ve ganimet malından istifade etmeye işarettir. Vücudunda siğil, yara olarak görürse ondan kanın kuvveti ve çokluğu kadar mala nail olur, Rüyada görülen vücuttaki fazlalık sahibine zarar vermediği takdirde nimet ve hayrın ziya deliğine işarettir. Rüyada görülen siğil, sevinçle meydana gelecek ani bir zenginlik ve sermayenin süratle gelişeceğine işarettir. Siğiller zulüm ve cezanın peşin olmasına da işarettir.

  Rüyada Siğil Görmek

  Rüyada siğil görmek, iki şekilde tabir edilir. Bir yandan hayırlı ve güzel işlere, diğer yandan da belalara ve kötü kişilerle karşılaşıp onlardan zarar görmeye. Rüyadaki siğil, kendisi için çok hayırlı olacak işler alacak ve bu işler sayesinde bankadaki hesabını arttıracak, geçim derdi olmadan, istediği her şeyi alabilme kolaylığı ile rahat bir hayat sürecek diye tabir edilir. Fakat bunun yanı sıra, aynı zamanda da başına hiç istemediği ve beklemediği belalar geleceği ve başının bir süre bu işlerle ağrıyacağı, o dönemde de bir hayli yıpranacağı yorumu yapılır.

  Rüyada Siğil çıkması, sevdiklerine, ailesine ve yakın çevresine müjdeli bir haber verecek ve onları çok mutlu edecektir. Rüya sahibi sevdikleri ile bir sevincini paylaşacak ve onları da mutluluğa dahil etmek isteyecektir. Bu rüya, gerçektekinin aksine çok hayırlı ve güzeldir. Büyük kısmetler, bol para ve bol mülk, sağlığın ve mutluluğun daim olması şeklinde tabir edilir. Rüya sahibi için hayatının bir dönüm noktasındadır.

  ]]>
  Makatta Siğil https://www.sigil.gen.tr/makatta-sigil.html Thu, 06 Dec 2018 15:39:10 +0000 Makatta Siğil,Makat bölgesi siğilleri fazla oranla görülebilen ve genelde cinsel temas ila bulaşan bir hastalık türüdür. Hpv, insan popilloma virüsü olarak anogenital bölgede; kondiloma accumınata diye bilinen Makatta Siğil,

  Makat bölgesi siğilleri fazla oranla görülebilen ve genelde cinsel temas ila bulaşan bir hastalık türüdür. Hpv, insan popilloma virüsü olarak anogenital bölgede; kondiloma accumınata diye bilinen deri oluşumlarından meydana gelen et benleridir. Genital Hpv enfeksiyonu vulva, vajina, anüs (makat), serviks (rahim ağzı), penis, scrotum, kasık, kalça üzerinde ki, kabarmalar, çıkıntı, et benleri halinde görülmektedir. Lezyonlar; yumuşak, pembeden kırmızıya kadar farklı renklerden oluşarak karnabahar gözlemleridir. Sayısı bir yada çok sayılarda görülebilir. Kaşıntı ve yanmaya sebebiyet verebilirler. Bazı durumlarda kanamalar görülebilir. Genital bölgede oluşmuş insan papilloma virüse Hpv 'ye bağlı olarak ortaya çıkan cinsel temas ile bulaşan enfeksiyondur. Daha çok 15-49 yaşlar arasında hastalarda %1-2'sinde görülebilir.

  Makat siğili belirtileri ve bulguları

  • Makat bölgesi ve içinde 1-2 mm ile 1-2 cm arasında değişebilen oranlarda üzeri pütürlü çıkıntılardır.
  • Kaşıntı
  • Kanama (kaşıntıya bağlı tahrişle oluşur)
  • Başka kısımlarda siğil olması.
  • Cinsel açıdan siğil yada kondilom varlığıdır.

  Makat siğili nedenleri;

  • Tek nedeni hastalığın sebebi olan virüsün bir başkasından alınmasıdır.
  • Homoseksüel ilişki, cinsel açıdan karşısındaki kişiye bulaştırması
  • Anal seks, cinsel partnerden bulaşmaktadır.
  • Parmaklarda siğil olması; taretlenirken bulaşmasıdır.
  • Klozet kullanımı; bir önceki oturanda siğil var ise bulaşabilir.
  • Siğili birinin kullandığı eşyadan bulaşabilir.
  Makatta Siğil

  Tedavisi;

  Makat siğillerinin (kondylom) tedavisinde en çok tercih edilen yöntem siğillerin elektrokoter kullanılarak yakılmasıdır. Eğer lezyonlar fazlaca büyükse cerrahi olarak çıkmasıdır. Siğiller çok ufak ise sadece anüs çevresindeki cilde girerek siğilin üzerine uygulanan ilaçlarla tedavi yöntemidir. Bu yöntem hızlı ve kolay görülse de dikkat edilerek hekim tarafından etrafındaki dokulara zarar vermeden uygulanmasıdır. Bu yöntemin zor ve sıklıkla belki haftalarca sürecek bir işlemdir. Bu tür lezyonlarda ne tür yöntem olacağına hastanın muayenesinden sonra hekim tarafından belirlenecektir. Hastayla konuşarak karara varılır.

  ]]>
  Siğil İlaçları https://www.sigil.gen.tr/sigil-ilaclari.html Thu, 06 Dec 2018 16:44:29 +0000 Siğil İlaçları, İnsan papilloma virüsleri (HPV) kadın ve erkekte farklı biçimlerde enfeksiyona sebep olan ve temelinde Cinsel temasla bulaşan mikrobiklerdir. HPV'nin 100'e yakın türleri vardır. Bunların bazısı yal Siğil İlaçları, İnsan papilloma virüsleri (HPV) kadın ve erkekte farklı biçimlerde enfeksiyona sebep olan ve temelinde Cinsel temasla bulaşan mikrobiklerdir. HPV'nin 100'e yakın türleri vardır. Bunların bazısı yalnızca üreme sistemindeki enfeksiyonlara neden olur. Bunların genital HPV isimlerini taşımaktadır. Genital HPV'ler uzun sürede kanserde dönüşüm potansiyeli oluşturan hastalıklara yol açma risklerini belirleyen üç temel noktasına sahiptir. Düşük risk temelinde HPV tip 6 ve 11'dir. Genital siğillerin hemen hepsinden bu iki tür sebeptir. P 16 ve 18 ise yüksek risk taşıyan nokta örneğidir. Rahim ağzı kanseri bulgularının hemen, hemen yakınında oluşurlar. PAP smearda oluşmuş farklılıklar altında yatan özellikle yüksek ve normal risk taşıyan HPV türüdür.

  Siğil ilaçları ve siğil giderme

  Salisilik asit siğil ilaçlarının ve kremlerinin hemen hepsinde bulunmaktadırlar. Salisilik bileşenli sivilce ilaçlarının Formaldehit ve glutaraldehit gibi kimyasal madde içeren diğer siğil ilaçlarına nazaran daha güvenilir olduğu bilinmektedir. Bunun siğil ilacı uygulanan bölge ponza taşı ile ovularak siğilin kuruyan kalıntılarının temizlenmesi için bulunur. Son zamanlarda wartner siğil ilacı büyük bir başarı sağlayarak en popüler hale gelmiştir. Fakat wartner siğil ilacı kullananlar var ise bu ilacın salisilik asit içerdiğinin konusunda uzmanlarla bilgi sağlayabilirler.

  Siğilde HPV aşının önemi nedir

  Hpv aşısındaki kullanım amacı, rahim ağzının kanser öncesi (servikal prekanseröz) lezyonları ile rahim ağzı kanserlerinin (servix kanserinin) engellenmesidir. Quadrivalan aşı (Gardasil) diğer bivalan aşıdan değişik olup genital siğillere karşı da koruyuculuk sağlamaktadır. Nihayet genital siğiller de son dönemlerde hızla yayılma eğilimindedir.

  Siğil İlaçları

  Siğilin koruyucu HPV Aşı türleri;

  Merck firması olarak geliştirilen quadritravalan (Tip 16,18,6,11 benzeri) HPV aşının satış ismi "Gardasil" dir.

  GlaxoSmithKline (GSK) firması olarak geliştirilen bivalan (Tip 16,18) HPV aşısının satış ismi "cervarix" dir.

  Yapılan incelemelerin neticesine göre her iki HPV aşısı tarafından kolay tolere edilebilmekte, yüksek oranda bağışıklanma sağlanmakta, direnç HPV enfeksiyonu ve HPV enfeksiyonların ile ilişki klinik hastalığın aza indirilmesinde yararı olmaktadır. 

  Diğer yandan incelenmiş karşılaştırmalı çalışmalarda bivalan aşı ile oluşan Tip 18 antikor titresinin daha uzun zaman aldığı gözlemlenmiştir. Gardasil ile Tip 18 antikor titresinin yıllar arasında içinde düşmesine rağman oluşan "immun bellek" sayesinde koruyuculuk azalmaksın devam etmektedir.

  Quadrivalan HPV aşısı (Gardasil) diğer HPV aşısından değişik olarak genital siğillere karşı koruma savunmasını sağlamaktadır. Yani, Cervarix sadece rahim ağzı kanserine karşı korumasına yaparken, Gardasil hem genital siğil hem de rahim ağzı kanserlerine karşı koruma sağlamaktadır.

  Siğil HPV aşısı kimlere yapılabilir

  Human papilloma virüsüne (HPV) karşı yeni çıkan kuadrivalan aşı sayesinde artık servikal kanser riskini (rahim ağzı kanseri), sevikal displazi, vulva ve vajinanın prekanseröz lezyonları ve genital siğilleri yaşam boyu önleme şansına sahiptir. Henüz cinsel yaşamı başlamamış ergenlik çağındaki kızlara ve cinsel olarak aktif ancak henüz HPV bulaşmamış 45 yaşına kadar olan bütün kadınlara uygulanabilen bu aşı HPV'nin Tip 6,11,16 ve 18 adlı virüslerinden korunmaya yardım eden bir aşıdır.

  ]]>
  Siğil Neden Olur https://www.sigil.gen.tr/sigil-neden-olur.html Fri, 07 Dec 2018 09:45:30 +0000 Siğil neden olur, siğil cildin üst tabakasında yerleşen virüs sonucunda ortaya çıkan iyi huydaki deri kabartılarıdır. Buna sebep olan virüsler HPV human papillomavirus olarak adlandırılır. Ciltte kesik veya yaralanm Siğil neden olur, siğil cildin üst tabakasında yerleşen virüs sonucunda ortaya çıkan iyi huydaki deri kabartılarıdır. Buna sebep olan virüsler HPV human papillomavirus olarak adlandırılır. Ciltte kesik veya yaralanma olması halinde buradan virüsün girme olasılığı yüksektir. Çoğu zararsız olan siğiller, virüs nedeniyle oluştuğundan bulaşıcı özellikleri fazladır. Siğille olan temas sonucunda ya da siğilin temas ettiği şeylere dokunmak virüsün yayılmasını hızlandırır. Ciltte en fazla ayaklarda, ellerde ve parmaklarda görülse de, cildin her tarafında görülme olasılıkları vardır. Bunlar çoğunlukla cilt renginde, pürüzlü ve sert yapıda olurlar. Ancak koyu formda, yumuşak ve düz siğillerde bulunmaktadır. Özellikle ayak tabanında oluşan siğiller düz formda olur. Basınçla iç tarafa itildiklerinden hem ağrı yapar, hem de düzleşir. Bazı insanlar HPV virüsüne daha yatkın olduğundan, siğil sorunlarını sıkça yaşarlar. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar, çocuklar, ergenler, tırnak etini yiyen ve koparan kişiler siğil sorununu daha fazla yaşar. 

  Siğil neden çıkar

  Siğile neden olan HPV  virüsünü kapmanın müsait olduğu yaralar ve kesiklerin olması siğil oluşumlarına sebep olur. Çocuklarda sıkça yaralanmaların olması, onlarda siğillerin neden fazla çıktığını açıklayan unsurdur. Cildin tıraş edilen bölgeleri de siğil oluşumu açısından riskli alanlardır. Siğiller nemli ve ıslak alanları sevdiğinden, havlu, terlik gibi eşyaların ortak kullanımı siğillerin yaygınlaşmasına neden olur. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde siğil oluşumuna yatkındır.

  Siğil oluşumunda riskler nelerdir

  • Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar ve ilaçlar
  • Alerjik bünyeler
  • Cinsel temasta bulunmak
  • Ciltte kesik ve yaraların olması
  • Tuvalet, havuz, banyo, kaplıca gibi ıslak ve sıcak ortamlarda bulunmak
  • Temizliğe özen gösterilmeyen güzellik salonları, kuaförler
  • Havlu, bornoz, terlik gibi ortak kullanılan eşyalar nedeniyle
  • Ciltte tıraş edilen yerler
  • Siğillerle direkt temasta bulunmak
  • Tırnakları ve tırnak etleri yemek
  • Uykusuzluk, stres, yorgunluk, kansızlık ve diyet gibi faktörler
  Siğil Neden Olur

  Siğiller kanser yapar mı

  Bu oluşumlar iyi huylu olsa da, bazı türleri kansere neden olabilir. Bunlar genellikle genital bölgede çıkan siğillerdir. Rahim ağzı kanserlerinin sebebi HPV virüsleri olarak bilinmektedir. Genital bölgede çıkan siğillerin kişiden kişiye bulaşması cinsel yolla olur. Siğillerin oluşumu belli bir süre alır. Bu nedenle mutlaka kontrol altında olunmalı, pap smear testi yaptırarak erken teşhis için çalışma yapılmalıdır.

  Siğiller nasıl tedavi edilir

  Siğiller için yapılacak tedavilerde sadece siğillerin yok edilmesine çalışılır. Bu tedaviler sırasında HPV virüsü yok edilmemektedir. İçeriğinde salisilik asit bulunan ilaçlar, koter ile yakma, lazer tedavisi, dondurma yöntemi siğilleri yok etmek için kullanılan tedavi yollarıdır. Siğiller yok olduktan sonra tekrar çıkmayacağı gibi, yeniden tekrarlama özelliği gösterebilir. Bu sebeple kişilerin bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Siğiller hızla yayıldıklarından ve bulaşıcı özellikleri bulunduğundan mutlaka tedavi edilmelidir. Bu hem sağlık açısından, hem de estetik açıdan önemlidir. Özellikle genital bölgede olan siğiller bayanlarda hamilelik dönemlerinden önce tedavi edilmelidir. Edilmediği takdirde doğumda bebeklerin zarar görmesi, HPV virüsünü kapması engellenemez.

  ]]>
  Siğil İçin Okunacak Dua https://www.sigil.gen.tr/sigil-icin-okunacak-dua.html Sat, 08 Dec 2018 05:18:22 +0000 Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5-7-40 defa okunarak, işaret parmağının siğillerin üzerinde gezdirilmesi, siğillerin üzerine üflenmesi ve siğillerin etrafı daire şeklinde çizilerek
  Dua ile tedaviye inanma, insanda ki bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bu konuda tıbbi tedavileri de denemek gerekir. Siğillerin tedavisinde bir çok yollar denenmiş ve geçeceğine inanıldığı zaman iyileştiği görülmüştür. Bu da bize inanç yönünün önemini gösterir. Her şeyi veren Allah bize şifayı da verecektir. Dua okunarak şifayı Allah'tan beklemek gerekir.

  Kısa Bir Siğil Duası;
  "Em ebremu emren fe inna mubrimun" Bu ayet Zuhruf süresi'nin 79. ayetidir.

  Siğil Duasının Anlamı
  "Yoksa onlar işi sağlam mı tuttular Muhakkak ki asıl biz, işi sağlam tutanlarız."

  Siğil Duasında Yapmamız Gereken
  Üç tane boğumlu arpa veya buğday çubuğu alınır, boğumları siğillerin üzerine sürülür. Ve Taha süresinin 105, 106 ve 107. ayetleri bir defa okunur. Sonra çubuklar nemli bir yere gömülür ve çürümeye bırakılır. Çubukların çürümesi ile siğiller de Allah'ın izniyle düşer, iyileşir.
  Siğil İçin Okunacak Dua
  Siğil Duası
  "Ve yes elûneke anil cibâli fe kul yensifuhâ rabbi nesfa. Fe yezeruhâ kaân safsafâ. Lâ terâ fihâ ivecen ve lâ emtâ."

  Anlamı
  "Resulüm sana dağlar hakkında sorarlar. De ki: Rabbim onları ufalayıp savuracak. Böylece yerlerini dümdüz, bomboş bırakacaktır. Orada ne bir iniş, ne de bir yokuş görebileceksin.

   Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz (SAV) bir hanımının elinde siğil görünce ona şu duayı okumasını söylemiş;

  " Allâhümme yâ musağğırel kebiri ve mükebbires-sağiri sağir mâ bi
  ]]>
  Vajinal Siğil https://www.sigil.gen.tr/vajinal-sigil.html Sat, 08 Dec 2018 23:33:48 +0000 Vajinal siğil, kadınlarda görülen siğil virüsü olup, bulaşıcı niteliktedir. Hastada virüs ilerleme gösterirken cinsel yolla birlikte olunan kişiye de rahatlıkla bulaşabilmektedir. Uzmana doktorlar tarafından mutlaka tedav Vajinal siğil, kadınlarda görülen siğil virüsü olup, bulaşıcı niteliktedir. Hastada virüs ilerleme gösterirken cinsel yolla birlikte olunan kişiye de rahatlıkla bulaşabilmektedir. Uzmana doktorlar tarafından mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Vajinal siğiller aynı ellerde oluşan siğiller gibi tamamen virüs ile bulaşmaktadır. Vajinal siğilin görüntüsü karnabahar şeklindedir. Kişi virüs bulaşmış bu yüzeyi ellediği, kaşıdığı ve kopardığı zaman vücudunun herhangi başka bir yerini kaşıdığı zaman o bölgeye de virüsü bulaştırmış olur. Virüs ilk oluşum sürecinde 1-2 tane görülebilirken zamanla yayılarak sayıları oldukça artabilmektedir.

  Siğil virüslerinin diğer efektif durumlardan farkı ağrısız ve karnabahar şeklinde olmalarıdır. Mutlaka alanında uzman patoloji doktorları tarafından kesin tanı koyulabilmektedir. Vajina çevresinde aşırı kıllanma mevcut ise karnabahar şeklindeki bu virüsün görülme olanağı az olduğundan kesinlikle genital temizlik kadınlar açısından çok önemlidir.

  Human Papilloma virüs denilen insan papilloma virüsüyle oluşan vajinal siğillerin kuluçka süreleri oldukça geniştir. 1-2 haftadan birkaç seneye kadar kuluçka dönemi görülebilmektedir.

  Özellikle çok seksüel partner durumlarında vajinal siğillerin görülme ve yayılma ihtimali daha yüksektir. Tek eşlilikte vajinal siğillerin görülme ihtimali oldukça azdır. Herhangi bir ağrı, sızlanma, kanama meydana gelmediğinden kişi bu lezyonun başlamasıyla bir problem olduğunu düşünerek hekime müracaat ettiğinde ortaya çıkan bir durumdur. Sadece yıkanırken genital temizlik yaparken kanamasıyla kabarcık şeklinde oluşan bu siğillerin varlığı görülebilmektedir.

  Vajinal Siğil

  Vajinal Siğiller Nasıl Tedavi Edilmektedir

  Vajinal siğiller farklı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Siğillerin üzerine krem tedavisi uygulanabilmektedir. Krioterapi denilen soğuk tedavisi ile siğillerin yok edilmesi mümkün olabilmektedir. Lazer tedavisi veya elektrik enerjisi kullanılarak da siğillerin yok edilmesi sağlanabilmektedir.

  Vajinal bölgedeki siğillerin çok olması durumunda açık cerrahi durumlarında ise bisturi yardımıyla siğiller tek tek temizlenmektedir. Tedavideki amaç; siğillerin ve taban dokusunun tamamen yok edilerek denatüre edilmesi ve oradaki tüm hücrelerin öldürülmesidir.

  Vajinal siğil tedavisinde siğillerin sayısına ve lokalizasyonuna bağlı olarak seans süreleri uzayabilmektedir. Tedaviler genelde olumlu sonuçlar vermektedir. Seksüel partner sayısı fazla olan ve kendine dikkat etmeyen kişilerde nüksetme olasılığı yüksektir.

  Vajinal siğiller Tedavi Edilmezse Ne Gibi Sonuçlar Ortaya Çıkmaktadır

  Vajinal siğil tedavi edilmediğinde birlikte olduğu partnerine bu virüs mutlaka bulaşacaktır. Bu virüslerin zamanla artmasıyla ve boyutların büyümesi tedaviyi zorlaştırarak nedbe dokusunun daha büyük olmasını sağlayacaktır. Vajinal bölgenin tamamen siğille dolması sebebiyle açık ameliyatlarda vajinal bölge hücrelerinin tamamen öldürülmesine kadar sonuçlanan operasyonlar gerçekleştirilebilmektedir.

  ]]>
  Genital Bölgede Siğil https://www.sigil.gen.tr/genital-bolgede-sigil.html Sat, 08 Dec 2018 23:53:59 +0000 Genital bölgede siğil, erkekte ve kadında görülmesi mümkün olan ve papilloma virüslerinin yol açtığı bir durumdur. Genital bölge de ve çevresinde beliren bu siğillerin görünümü bir toplu iğnenin başı kadar ol Genital bölgede siğil, erkekte ve kadında görülmesi mümkün olan ve papilloma virüslerinin yol açtığı bir durumdur. Genital bölge de ve çevresinde beliren bu siğillerin görünümü bir toplu iğnenin başı kadar olabilirken bazı durumlarda ise karnabahar görünümünde de meydana gelebilir. Boyutları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazen 5 cm çapında oluşabilirken bazen de çok ender kişilerde boyutları 15-20 cm çapına kadar büyüyebilir. Genitlal bölgede oluşan ve ağrısız bir semptom olan siğillerin en sakıncalı yanı bulaşıcı olmasıdır. Evli çiftlerden birinin genital bölgesinde siğil oluşması, diğer partnerde de görülebileceği anlamına gelir. Bu gibi durumlarda bayanın ve erkeğin papilloma virüsü hakkında bilgi sahibi olmaları ve ilişkide bulundukları dönemlerde koruyucu kullanmaları gerekir.

  Nasıl Bulaşır

  Öncelikle bu siğiller çok eşlilik durumlarında daha çok görülmektedir. Birden fazla kişi ile ilişki yaşamış kişilerin çiftlerinde ve kendilerinde görülme olasılığı diğer kişilere göre daha fazladır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için örnek vermek gerekirse eğer birleşme  esnasında penisin vajinaya değmesi ile virüs direk vajinaya geçer ve bölgede üremeye başlar. Özellikle kadınlara bulaşma olanağı erkeklere oranla daha fazladır.

  Belirtileri Nasıldır

  Genital bölgede siğiller kişiden kişiye bulaştığı zaman yaklaşık 2-5 aylık bir kuluçka evresine girerler. Özellikle kadınların genital bölgesin de ya da anüsün etrafında oluşan, büyüklükleri ile sayıları değişken olan siğiller, kitle oluşturması ile ilk belirtisini vermektedir. Belirtileri erkek de ve kadında farklı olan bu hastalık genel olarak erkeklerde belirti vermeden alanda belirme gösterebilir ve sinsice ilerleyebilir. Kadınlarda ise meydana gelmiş ve çok ufak olan genital siğiller bazen gözden kaçabilir. Ancak rahim ağzında kitleler oluşturur ve kendiliğinden alanda büyüme gösterebilir. Özellikle bayanların düzenli olarak gittikleri bir jinekolog muayene durumu varsa bu siğiller doktorun gözünden kaçmayacaktır.

  Genital Bölgede Siğil

  Tanı Nasıl Konur

  Genital bölgede ki siğillerin kitleleri ve boyutları hastalığın tanısı için yeterli görülmektedir. Şayet doktorun gözünde bir şüpheli duruma rastlanılırsa eğer böyle durumlar için doktor direk biyopsi alınmasını isteyecektir ve alınan örnek laboratuvara gönderilecektir. Labaratuvar sonucuna göre siğilin tehlike olup olmadığı anlaşılır ve sonuç hastaya yalın bir dille anlatılır.

  Tedavi Nasıldır

  Tedavi de asıl amaç nüksleri en aza indirip enfeksiyonu gidermektir. Aynı zamanda kitlelerin temizlenmesi ve bölgenin siğillerden arındırılması gerekir. Bunun için hastaya ilk olarak ilaç tedavisi önerilir ve ardından lokal tedavi uygulanır. Lokal tedavi olarak ise hastada ki büyük lezyonlarının dağlama yöntemi ile yakılıp yok edilmesi uygun görülür. Bunun için hastanın en az 20'li yaşlarda olması gerekir. Küçük siğiller için dağlama yöntemi doktor tarafından pek tercih edilmez. Bunun yerine likid hidrojen ile dondurulması uygun görülür.

  ]]>
  Siğil Nedir https://www.sigil.gen.tr/sigil-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 18:29:37 +0000 Siğil nedir Siğil insan vücudunda genelde el ve ayaklarda çıkan, görünümü karnıbaharı andıran kabarcıklardır. Siğile viral bir enfeksiyon neden olur. Bu viral enfeksiyonun kaynağı 130 farklı tipi bulunan ve Human Siğil nedir Siğil insan vücudunda genelde el ve ayaklarda çıkan, görünümü karnıbaharı andıran kabarcıklardır. Siğile viral bir enfeksiyon neden olur. Bu viral enfeksiyonun kaynağı 130 farklı tipi bulunan ve Human Papilloma Virüs (HPV) adı verilen virüstür. Siğil türlerinin çoğu zararsızdır. Siğil bulaşıcıdır, özellikle açık yaranız varsa bir başka kişiden siğil kapabilirsiniz. Siğil genellikle bir kaç ay içinde kaybolur ancak bazı türleri yıllarca sürebilir ya da bir süre gözden kaybolsa da yeniden çıkabilir. 

  Siğil türleri:
  • Yaygın siğiller: Daha çok elde görünür ama vücudun her yerinde çıkabilir. HPV tip 2 ve tip 4'ün yol açtığı bir siğil türüdür. 
  • Düz siğiller: Ufak kitleler halinde çok sayıda bulunabilir. Daha çok boyunda, yüzde görülür. HPV tip 3, tip 10 ve tip 28'in yol açtığı bir siğil türüdür. 
  • İpliksi siğiller: Göz kapakları ve dudaklarda görülür.
  • Genital siğiller: Genital organlarda görülür. Yüksek riskli HPV tipleri nedeniyle meydana geldiyse kansere yol açabilir. Rahim ağzı kanseri, bazı penil ve anal kanser türleri bu siğille bağlantılıdır. Düşük riskli HPV tiplerinin yol açtığı genital siğiller zararsızdır. Genital siğillerde yüksek riskli HPV tipleri 31, 33, 35, 39, 45, 52, 58 ve 59'dur. Düşük riskli ve en yaygın tipler 6 ve 11'dir. Genital siğiller cinsel ilişki yoluyla bulaşır.
  • Mozaik siğiller: Daha çok el ve ayaklarda görülür. 
  • Periungual siğiller: Tırnak etrafında görülür. 
  • Plantar siğiller: Ayaklarda görülen ağrılı bir siğil türüdür. 
  Önlemler:
  Gardasil özellikle genital siğillerin ve rahim ağzı kanserinin önlenmesinde kullanılan bir HPV aşısıdır. Bu aşı 16. 18. 6 ve 11. tip HPV'den korur. Tip 16 ve 18 HPV rahim ağzı kanserlerinin %70'ine yol açmaktadır. Tip 6 ve 11 HPV genital siğillerin %90'ına yol açmaktadır. Ne yazık ki HPV aşıları henüz virüsün bütün türlerine karşı koruma sağlamamaktadır.

  Siğil Nedir
  Tedavi:
  Siğil tedavisinde pek çok yöntem vardır ve bu yöntemler her geçen gün daha da gelişmektedir. Salisilik asit içeren ilaçların siğil tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra kriyoterapi yöntemi de (dondurma) siğil tedavisinde etkilidir. Çinko sülfat içeren hapların kullanımı da siğillerin azalması ya da yok olmasında işe yaramaktadır. Siğilin cerrahi yöntemle çıkartılması ve lazer tedavisi de zaman zaman uygulanan siğil tedavi yöntemleridir. Bazı durumlarda siğil tedavi edilse bile uzun süre sonra tekrar ortaya çıkabilir. 

  Alternatif tıpta siğil tedavisi:
  Halk arasında temre otunun (kırlangıç otu olarak da bilinir) özsuyunun siğile iyi geldiğine inanılır. Otun özsuyu siğile direkt olarak uygulanır. Çiğ patatesin siğile sürülmesi de iyi geldiğine inanılan bir uygulamadır. Ortasından kesilmiş söğüt çubuğundan akan sıvı, incirden akan süt veya ceviz yağı da günde iki kez siğil üzerine uygulanabilir.

  ]]>
  Siğil Neden Çıkar https://www.sigil.gen.tr/sigil-neden-cikar.html Mon, 10 Dec 2018 01:44:25 +0000 Siğil neden çıkar, konusunda HPV ismi verilen (Latince adı human papillomavirus) adlı virüsün siğile neden olduğu bilinmektedir. Siğillerin aniden çıkmasına neden olan bu virüsleri kapmak, cildinizde kesik veya sıyrık old Siğil neden çıkar, konusunda HPV ismi verilen (Latince adı human papillomavirus) adlı virüsün siğile neden olduğu bilinmektedir. Siğillerin aniden çıkmasına neden olan bu virüsleri kapmak, cildinizde kesik veya sıyrık olduğunda kapma olasılığınız daha fazladır. Özellikler çocukların kendilerini yaraladıkları düşünüldüğünde siğil oluşması daha fazla görülecektir. Erkeklerde sürekli Tıraş edilen cilt yüzeyinde ve kadınların da bacaklarını sürekli tıraşlamaları durumunda fark edilemeyecek kadar küçük kesikler oluşsa bile siğil kapma olasılıkları daha yüksektir. Vücudun herhangi bir yüzeyinde çıkan siğil rahatlıkla vücudun bir başka yüzeyinde de görülebilmektedir.

  Siğil virüsü bulaşmış kişide siğilli bölgeye temas edildiğinde bir başka insana geçme durumu çok düşük de olsa kapma olasılığı taşımaktadır. Siğil virüsleri özellikle ıslak ve nemli yerleri sevdiğinden bulaşma ihtimali yüksek olan ortak  örneğin havlu, terlik gibi neme uzak olmayan ortak kullanım eşyalarında siğil virüsünün yaygınlaşması daha da kolaylaşmaktadır.

  Bazı kişilerin vücudu siğil virüslerine karşı dirençlidir, bağışıklık sistemi vücudu koruyarak virüsün kapılmamasını sağlamaktadır. Virüse karşı bünyesi daha az direnç gösteren kişiler de ise bu virüsün görülmesi daha kolay gerçekleşmektedir.

  Siğil Neden Çıkar

  Siğil virüsünün oluşum nedenlerinden bahsedecek olursak;

  • Bağışıklık sisteminin zayıf düşürebilecek hastalıklar ve kullanılan ilaçlar
  • Alerjik bünyeye sahip olanlar
  • Genital bölgede oluşan siğiller temas yoluyla kolayca bir başka kişiye bulaşabilmektedir.
  • Deride bulunan kesik ve yaralar
  • Hamam, kaplıca, banyo, duş, tuvalet gibi ortak kullanılan sıcak ve ıslak ortamlar
  • Havlu, terlik, ayakkabı, bornoz gibi ortak kullanılan ve siğil virüsü bulaşmış olan eşyalar
  • Ciltte sık tıraş edilen bölgeler
  • Tırnak yeme alışkanlığı
  • Siğil virüsü bulunan bölgeye doğrudan temas halinde bulunmak
  • Uykusuzluk, stres, kötü beslenme, yorgunluk, diyet, kansızlık gibi nedenlerle vücudun zayıf düşmesi gibi durumlarda siğil virüsünün vücutta görülmesi olasılığı daha yüksektir. 
  ]]>
  Genital Siğil Tedavisi https://www.sigil.gen.tr/genital-sigil-tedavisi.html Mon, 10 Dec 2018 08:41:23 +0000 Genital siğil tedavisi, genital siğillerin tedavisin de ilk olarak estetik önemli yer tutmaktadır. Her ne kadar siğillerin yok edilmesi ve bölgenin temizlenmesi beklenen bir durum gibi görünse de işlemlerin çoğu esteti Genital siğil tedavisi, genital siğillerin tedavisin de ilk olarak estetik önemli yer tutmaktadır. Her ne kadar siğillerin yok edilmesi ve bölgenin temizlenmesi beklenen bir durum gibi görünse de işlemlerin çoğu estetiğe yönelik yapılmaktadır. Herkes de görülmesi mümkün olan genital bölge siğillerinin iyileşme göstermesi adına tedavisin de pek fazla alternatif yöntem bulunmamaktadır. Şayet günümüzde siğillerin tedavisi için tercih edilen yöntemleri çok fazla olmasa bile kişiler de etkin çözüm verebilmektedir. Tedavide ilk önce lezyonların boyutuna bakılır ve buna göre uygulanılacak olan yönteme karar verilir. Şunu da unutmamak gerekir ki genital siğiller tedavinin ardından tekrar bölgede oluşabiliyor. Her ne kadar çok nadir görülen bir durum olsa da yineleme ihtimali çok yüksektir.

  Genital Bölge Siğilleri İçin Tedavi Yöntemleri

  Kendiliğinden iyileşme evresi; Hastaya her hangi bir işlem uygulamaya gerek kalmadan siğiller kendiliğinden kaybolabilir. Ancak bunun için kişinin bir süre beklemesi gerekecektir. Özellikle Norservikal siğillerde kendiliğinden iyileşme durumu oldukça fazladır ve zamanla yok olabilmektedir. Bu tip siğilleri olan kişiler için doktor belli bir müddet verir ve bu süre içerisinde siğillerin durumunda azalma olup olmadığına kontrol edilir. Eğer siğiller kendiliğinden kaybolacak kapasite de ise ilaç tedavisi önerilip hastaya her hangi bir cerrahi işlem uygulanmaz.

  Krioterapi Yöntemi; Siğillere uygulanılan bu yöntem ile likid hidrojen verilir ve bölgede ki siğiller dondurulur. Tedavinin hastaya ilk uygulaması esnasında biraz ağrı hissi yaşanabilir. Ancak maliyetinin ucuz olması ve küçük boyutlu siğillerde kesin çözüm vermesi kişileri bu tedaviye doğru çekmektedir. Oldukça etkili olması ile tedaviden kesin çözüm alınması tedavinin olumlu yanlarıdır.

  Genital Siğil Tedavisi

  Lazer Tedavi Yöntemi; Siğillere lazer uygulaması ile ışın verilir ve bu şekilde yok edilmesi hedeflenir. Özellikle büyük boyutlu genital siğiller için lazer yöntem daha çok tercih edilmektedir. Lokal anestezi eşliğinde uygulanılan bu yöntem sonucunda bölgede iz kalma olasılığı oldukça fazladır. Lazer tedavinin yanında kişiye ağrı kesiciler verilir ve 2-3 hafta ilaçların hiç bırakılmadan her gün alınması önerilir. Aynı zamanda bu tedavi Krioterapi yöntemine göre oldukça pahalı bir işlem olmaktadır.

  İnterferon Tedavi Yöntemi; Genital bölgede bulunan siğilin içerisine enjekte yöntemi ile antiviral ilaç gönderilir. Diğer tedavi yöntemlerine oranla yan etkileri fazla olan bu tedavinin maliyeti de oldukça fazla olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü de çok fazla tercih edilen tedavi grupları arasında bulunmaz.

  Elektrokoter Yöntemi; Bu yöntem genelde krem ve ilaçlar kullanılmasına rağmen tedaviye yanıt vermeyen hastalara tercih edilir. Genel olarak bölgede bulunan siğiller cerrahi bir işlem ile çıkartılır ve kalan doku parçacıkları ise dağlanarak yok edilir.

  Leep İle Tedavi Yöntemi; Kanca şekline benzer bir alet ile siğilin altından girilir ve bölgede ki siğil yakılarak çıkartılır. Biraz ağrılı bir işlem olsa da tedaviye kesin çözüm vermektedir.

  ]]>
  Vajinada Siğil https://www.sigil.gen.tr/vajinada-sigil.html Mon, 10 Dec 2018 22:35:54 +0000 Vajinada Siğil, pek çok bayan için rahatsız edici bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. HPV adı verilen ve altmıştan fazla virüsü içinde barındıran bir virüs ilesinin bölgeye yerleşmesi nedeni ile oluşan bu rahatsızlı Vajinada Siğil, pek çok bayan için rahatsız edici bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. HPV adı verilen ve altmıştan fazla virüsü içinde barındıran bir virüs ilesinin bölgeye yerleşmesi nedeni ile oluşan bu rahatsızlık, virüsün başka yerlere yerleşmesi sonucu farklı yerlerde de çıkabilmektedir.
  Vajinada Siğil Oluşumunun Nedenleri
  Vajinal bölge dediğimiz bayanlar için genital olan bölgede meydana gelen siğil oluşumlarının farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Ancak daha çok cinsel ilişki sonrası ortaya çıktığı ve bu yolla bulaştığı görülen bir rahatsızlıktır. 
  Vajinada Siğil Belirtileri
  Bayanlar için HPV virüsünün vajina bölgesinde yerleşmesi sonucu oluşan vajinada siğil aslında bu virüsü taşıyan kişilerin sadece %30'unda görülmektedir. Kalan %70'lik kısımdaki kişilerde ise herhangi bir belirti ya da siğil oluşumu görülmemektedir. Oluşan siğiller bazen kırmızımsı olabildiği gibi kahverengimsi de olabilmektedir. Hatta pembemsi ve grimsi renklerde de olabilmektedir. Büyüklü küçüklü olabildikleri gibi sadece bir bölgede yerleşmeleri ya da kasık aralarında vajinal bölgenin tamamına kadar yayılabilmeleri de söz konusudur. Bu oluşumların çoğu zaman ağrısız olsa da kaşıntı, ağrı ve kanama yapabildikleri de görülmektedir.
  Vajinada Siğil Oluşumu İçin Risk Taşıyan Kişiler Kimlerdir
  • Kişinin ya da eşinin birden fazla kişi ile cinsel ilişkiye giriyorsa bu kişilerin her ikisinde de genital bölgede siğil oluşumu söz konusu olabilmektedir. Bayanlarda vajinada siğil görülürken erkeklerde de penis ve torbalarda görülebilmesi mümkündür.
  • 20 ile 24 yaş arasındaki kişilerde bu virüsün görülme olasılığı fazladır.
  • Eğer cinsel ilişki yolu ile bulaşan Klamidya ve Herpes Simpleks gibi başka rahatsızlıklarınız varsa bu durum da HPV virüsünün siğil oluşumuna neden olması üzerinde etkili olmaktadır. 
  • Doğum kontrol hapı kullanma ya da hamile olma gibi durumlarda da bu rahatsızlık görülebilmektedir.
  • Ten rengi beyaz olan kişilerde de görülme riski fazladır.
  • Hodgkin, lösemi gibi bağışıklık sisteminde zarar oluşturan rahatsızlıklarınız varsa bu virüsün yerleşmesi için tehlike grubu içerisinde yer almanız söz konusudur.
  • Sigara kullanan kişilerde de sigara kullanmayan kişilere göre vajinada siğil oluşumlarının fazla olduğu görülmektedir.
  Vajinada SiğilVajinada Siğil Nasıl Tedavi Edilir
  Daha çok estetik ile tedavisi yapılan vajinada siğil oluşumlarının tamamen yok edilebilmesini sağlayacak bir tedavinin bulunmadığı görülmektedir. Siğil oluşumlarının boyutuna, şekillerine ve sayısına göre farklı tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir. Ancak tedavi edilse de tekrar oluşması söz konusu olabilmektedir. 
  Tedavi sürecinde öncelikle herhangi bir uygulama yapılmaz, çünkü birçok hastada herhangi bir şey yapmaya gerek kalmadan siğillerin 2 ya da 3 ay içerisinde geçtiği görülebilmektedir. Kendiliğinden geçmezse siğillerin durumuna göre krioterapi, kimyasallar, trikloroasetik asit, elektrokoterizasyon, lazer tedavisi, interferon tedavisi seçenekleri arasından biri uygulanır. 
  Vajinada siğil oluşumlarında ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bunlar keratolitik ajanlar, immünmodülatörler, interferonlar ve antimetabolitler olarak adlandırılan ilaçlardır. 
  Bunlar dışında uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de cerrahi yöntemlerdir. Bu cerrahi yöntemlere de kriyoterapi, elektrokoter ve LEEP adları verilmektedir. Bu tedavi yöntemleri içinde hangisini seçmeniz gerektiğine ise ancak bir uzman doktor karar verebilmektedir.
  ]]>
  Siğil Nasıl Geçer https://www.sigil.gen.tr/sigil-nasil-gecer.html Tue, 11 Dec 2018 11:24:02 +0000 Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer bir ismi verruka'dır. Derinin yüzeyinde olan bu siğiller genelde iyi huylu denilebilir. Buna ufak tümör denilir. Siğil bedenin değiş Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer bir ismi verruka'dır. Derinin yüzeyinde olan bu siğiller genelde iyi huylu denilebilir. Buna ufak tümör denilir. Siğil bedenin değişik yerlerinde kendini gösterebilir. Siğillerde oluşan bu virüs deri tabakasına etki ederek fazla derecede kratin yüklemektedir. Bu kratin yükleme yaparken hücrelerin üremesine neden olmaktadır. İlk başta siğillerin görünümü bir toplu iğnenin başının orantısındadır. Ancak siğilin geçen zamanlar içinde bezelye kadar olmaya başlamıştır. Tırnağın etrafına kadar saran siğiller fazla çatlama oluşturmaya başlar. Çatlamalar neticesinde başka bir enfeksiyona sebep verecek kadar ve iltihaplanma derecesine kadar gider.

  Siğiller; derideki yüzeyde yada mukozaya giren Human Papillomavirüs HPV olarak kanıtlanmış bu virüse ait enfeksiyondur. Siğillerin olduğu yerde, bazı kısımlarda boyutuna ve şekline göre değişiklik göstererek ciltle aynı rengini alarak kabartılı ve nasırlı gibi sert görünürler.

  Kurbağa ellemek siğile neden olur mu

  Halk arasında böyle bir inanış olmasıyla beraber ancak bu zamana kadar bilimsel olarak kanıtlanamamıştır.

  Siğiller 4 ana bölümden oluşmaktadır;

  Yaygın siğiller-Verruca Vulgaris, Ellerde, parmaklarda ve tırnak etrafında bulunan bu siğillere sık rastlanır. Derinin tamamını bozarak oluşan durumlar içerisinde, tırnak yeme, tırnak yolma, vb. daha kolay oluşmasına sebebiyet verir. Çocuklarda bu gibi durumlar gözlemlenmektedir.

  Ayak tabanı siğilleri-Plantar Warts, Bir yada birden fazla şeklinde görülür. Diğer siğillere göre derinin içinde çöküntü halindedir. Ağrıya da neden olabiliyor. Beden ağırlığının basıncına göre bu nedenle büyürler. Üstünde kanama noktalarını belirterek kırmızımsı ve siyahımsı olabiliyor. Ağrının, siğilin büyüklüğü ve nedenli derinliğine bakarak değişir.

  Düz siğiller-Flat Warts, Nitekim ufak, yumuşak olup, deri yüzeyleri düz olarak görülür. Sayılarını saymakla bitmez. Bedenin her kısımlarında görülebileceği gibi, yoğun olarak yüz bölümünde ve saçlarda oluşabiliyor. Şekilleri düz olduğundan gözle görülmeyebilir.

  Etek siğilleri-Flat Warts, Yetişkinlerde fazla oranla görülen ve yaşamı oldukça etki eden siğillerdir. Genital bölgenin dış kısımlarında gözlemlenmektedir. Birden fazla eşli ve sağlık önlemi alınmadan cinsel yolla etkilenerek bu gibi durumlara rastlanır. Bunun bayanlarda servixi yani rahim ağzı, nedenlerle uzun süreçli tedavi gerektiren ve kansere kadar yol açan sebeplerdir.

  Siğil Nasıl Geçer

  Siğilin bulaşması nasıl olur

  Siğil mikrobu deri özelliğini bozarak o bölgeden sızarak deriye nüfus eder, misal bir çatlaklık, sıyrılmadan dolayı mikrop vücuda sızıntı yapar yada tırnak kenar kısmından deriyi kemirip veya tırnak koparan çocuklarda daha sık oluşmaktadır. Ortak kullanılmış terlik sebebi, ayakkabıdan, havlu ve kişiye ait özel eşya, havuz, duş, hamam, kaplıca, tuvalet gibi sebeplerden hijyene önem verilmediği zaman kuaför, ağda salonları bulaşmasına neden olmaktadır.

  Siğil neden tekrarlar

  Eski zamanda oluşmuş siğili iyileştikten az bir süre sonra tekrar bir tane kendini yenileyebilmektedir. Bu durumun eskiden oluşmuş siğile tedavi olmadan önce siğilin kenarlarına virüsün yayılmış olmasıdır. Bu yavrulamış siğil ana siğilin etrafında gelişir. Ancak, yavru siğilin engellenmesi ana siğilin erken tedavi ile uygulanan yöntemdir. Erken tedavi yapılırsa bu virüs az yayılması olarak gözlemlenir.

  Siğil nasıl tedavi edilir

  Tedavi edilirken direk virüsü yok etme yöntemi olamadığı için bu duran siğiller yok edilse yine yenilenir. Hastalarda bağışıklık sistemindeki yinelemesi önemini taşır. Genital siğil tedavi sürecinde fazla dirençli olmaktadır. Siğil tedavisi için tanı koyulan hastaların yaşı, siğillerin dağılımı, yerleştiği bölg]]>